Waste less time on Facebook — follow Brilliant.
×

This makes no sense

I just started and I'm stumped on the first donut problem. Not because it's hard, but because it makes no sense. It states that:
Pizza + Donut = $11.00
Pizza - Donut = $10.50
What is the cost of the donut?

My first thought is "It's obviously $0.50 becauseif the pizza is $11 with the donut and $10.5 without than the donut must be 0.5." But apparently I was wrong. The donut is somehow 0.25 and even with their explanation I can not come to a conclusion on how they got this answer. It makes zero sense.

Note by The Suited Hound
4 weeks ago

No vote yet
1 vote

  Easy Math Editor

MarkdownAppears as
*italics* or _italics_ italics
**bold** or __bold__ bold

- bulleted
- list

  • bulleted
  • list

1. numbered
2. list

  1. numbered
  2. list
Note: you must add a full line of space before and after lists for them to show up correctly
paragraph 1

paragraph 2

paragraph 1

paragraph 2

[example link](https://brilliant.org)example link
> This is a quote
This is a quote
    # I indented these lines
    # 4 spaces, and now they show
    # up as a code block.

    print "hello world"
# I indented these lines
# 4 spaces, and now they show
# up as a code block.

print "hello world"
MathAppears as
Remember to wrap math in \( ... \) or \[ ... \] to ensure proper formatting.
2 \times 3 \( 2 \times 3 \)
2^{34} \( 2^{34} \)
a_{i-1} \( a_{i-1} \)
\frac{2}{3} \( \frac{2}{3} \)
\sqrt{2} \( \sqrt{2} \)
\sum_{i=1}^3 \( \sum_{i=1}^3 \)
\sin \theta \( \sin \theta \)
\boxed{123} \( \boxed{123} \)

Comments

Sort by:

Top Newest

You're wrong.

If the price of the donut is $0.50, then
from the first equation, the price of the Pizza is $10.50;
from the second equation, the price of the Pizza is $11.00.

Which is absurd because the price of the pizza cannot be both $10.50 and $11.00 at the same time. So your conclusion is incorrect.

Pi Han Goh - 3 weeks, 5 days ago

Log in to reply

You're right sorry. Dumb mistake on my part.

The Suited Hound - 3 weeks, 4 days ago

Log in to reply

The reason this conclusion is incorrect comes from your assumption that the pizza is capable of having two different prices. Set donuts = d and pizzas = p, and solve the system of equations that results by converging the two:

p + d = 11.00

p - d = 10.50

(p + p) (d + -d) = (11.00 + 10.50)

2p = 21.50

p = 10.75

Now we know that 1 Pizza costs 10.75. Now, plug in p in one of the original equations to solve for d.

10.75 + d = 11.00

d = 11.00 - 10.75

d = 0.25

From this, we can gather that 1 Donut costs 0.25 (25 cents).

Hope this helped!

Hunter Edwards - 3 weeks, 3 days ago

Log in to reply

Sorry! forgot to plug into the original equations to check my answer:

10.75 + 0.25 = 11.00 True!

10.75 - 0.25 = 10.50 True!

Thus, 1 Donut = 0.25, and 1 Pizza = 10.75.

Hunter Edwards - 3 weeks, 3 days ago

Log in to reply

I know. I had another brilliant account when I was 6 and I had exactly 100% of the questions I tried to answer incorrect. Now, a year ago I returned to Brilliant with a different account and I still had the pizza/ donut one incorrect. :)

Lucia Vysohlid - 3 weeks, 6 days ago

Log in to reply

×

Problem Loading...

Note Loading...

Set Loading...