7- Fruits

Algebra Level pending

Télio bought oranges, apples and grapes on the market. The price per kilogram of each fruit is indicated on the table above. The half of the total weight of the purchase was apples, and the grapes weight was twice the weight of oranges. If Télio has spent R$ 38.00, how many kilograms of fruit he bought?

Translating the table in the image:

Preços (R$) por Quilograma = Price per Kilogram

Uvas = Grapes

Maçãs = Apples

Laranjas = Oranges


Problem Loading...

Note Loading...

Set Loading...