An algebra problem by Montse Hernandez

Algebra Level pending

Se compran tres manzanas por $10 y se venden cinco manzanas por $20, ¿Cuántas manzanas se deben vender para ganar $150?


Moderators' edit: possible translation:

Three blocks purchased for $ 10 and five blocks sell for $ 20, how many apples will be sold to win $ 150?

×

Problem Loading...

Note Loading...

Set Loading...