Cost of apple + banana

Algebra Level 1

In a local grocery store, 1 apple and 2 bananas cost $34. Moreover, 2 apples and 1 banana cost $56. What is the total cost of 1 apple and 1 banana?

×

Problem Loading...

Note Loading...

Set Loading...