Easy #10

Algebra Level 2

While shopping this week I misread my shopping list and bought \(5\) loaves of bread and \(2\) bottles of milk. So I went back to the supermarket, got a full refund, and bought \(2\) loaves of bread and \(5\) bottles of milk. This cost me \(\$4.20\) less than my first purchase. Between bread and milk, which cost more and by how much?

×

Problem Loading...

Note Loading...

Set Loading...