Find cost of banana

Algebra Level 2

If the cost of bananas is increased by ₹ 1 per dozen, then ₹ 840 will get you 2 dozen fewer bananas. Find the original cost of one dozen of banana.

×

Problem Loading...

Note Loading...

Set Loading...