Find Out

Number Theory Level pending

One day on children's day, a teacher decided to distribute sweets to his 100 students, so he went to the sweet's shop, there as found that the sweets were available in two packets 7 sweets for Rs 40 and 12 sweets for Rs 70. What amount he has to pay to buy exactly 100 sweets for the students? { THE ANSWER IS IN RUPEES Rs]

×

Problem Loading...

Note Loading...

Set Loading...