Revenue

Algebra Level pending

A company produces a toy for which the variable cost is $12.30 per unit and the fixed costs are $98,000. The toy sells for $17.98. Let x be the number of units produced and sold.

Write the revenue R as a function of the number of units sold.

×

Problem Loading...

Note Loading...

Set Loading...