Math in grocery shopping

Algebra Level 2

If you spent exactly $10.50 in a grocery shop buying 9 pencils and 6 pens, and pencils are $0.50 a piece, how much will two pens cost (in dollars)?

×

Problem Loading...

Note Loading...

Set Loading...