Skimming on skim milk

Algebra Level 2

When making milk, cream costs twice as much as skim milk. A carton of milk which consists of \( \frac{1}{5} \) cream and \( \frac{4}{5} \) skim milk costs $2.10 to produce.

A cheapskate Chinese company decides to produce a carton of milk using only skim milk. What is their cost of production?

×

Problem Loading...

Note Loading...

Set Loading...