The Greek Marketplace

Algebra Level pending

One day, a Greek entered a marketplace. He saw three apples, two oranges, and four bananas. Each apple costed one more than the difference of the \(3\) bananas and \(2\) oranges. (\(3\) bananas cost more than \(2\) oranges). The Greek bought \(1\) apple, \(2\) oranges and \(4\) bananas. He paid \(22\) dollars. Each orange costed \($2.75\). What was the price of the apple?

×

Problem Loading...

Note Loading...

Set Loading...