The price of a pen

Algebra Level 1

A pen costs an integer number of cents. There are 100 cents in a dollar.

9 of these pens cost between $11 and $12.
13 of these pens cost between $15 and $16.

What is the price of one pen in cents?

×

Problem Loading...

Note Loading...

Set Loading...