UNIQUE

Algebra Level pending

Mr. John went to the market to buy some oranges, apples, pears, and strawberries.He come up with his mind if how much is the price per kilo of the fruits he wants to buy would be the same as the number of kilos he would buy( say the price of apple is 15 pesos per kilo he would buy 15 kilos).The price of orange per kilo is half of the apple, and pears is half of the orange. The total amount he spent is 750 pesos. How much is the price per kilo of the strawberries?

×

Problem Loading...

Note Loading...

Set Loading...